Bobřík informatiky

Informatická soutěž pro žáky základních a středních škol

FAQ: často kladené otázky

1. Jak registrovat školu do soutěže?

Odpověď: Rozlišujme, jestli škola již v minulosti soutěžila, nebo se hlásí poprvé.
Pokud již v minulosti škola soutěžila, pak se školní koordinátor přihlásí (dialog vpravo) a potvrdí účast v tomto ročníku.

Pokud buce škola soutěžit poprvé, je třeba, aby se registrovala - podle pokynů v nabídce Jak se přihlásit do soutěže (nahoře). 

2. Jde si někde vyzkoušet test na nečisto?

Odpověď: Soutěžní test nanečisto

3. Jak otestovat prohlížeč, zda v něm poběží soutěžní aplikace?

Odpověď: Spusťte si archiv testů. Pro vyzkoušení normální funkčnosti zkuste prakticky libovolný test. Měl by vypadat jako na obrázku.

Protože pro některé interaktivní úlohy používáme přejaté moduly ze zahraničí, využívající novější funkce HTML5. Může se stát, že některé starší verze prohlížečů je nepodporují.  Pokud máte pocit, že Váš prohlížeč je aktuální, zkuste znovu načíst celou stránku pomocí Ctrl + F5. Je možné, že v paměti Vám z minulého prohlížení zůstaly staré komponenty stránky, které se tímto nahradí novějšími.

4. Soutěžící se o nějaké ceny

Odpověď: Hlavním smyslem soutěže je vyzkoušet si své vědomosti bojovného ducha a ulovit bobříka. Úspěšný řešitel si může stáhnout a vytisknout diplom, v němž je napsáno, že je úspěšným řešitelem.

Nemá velkého smyslu porovnávat soutěžící mezi školami, protože na každé z nich se informatika učí jiným způsobem. Větší význam má porovnání výsledků třeba v rámci třídy nebo školy.

V nejstarší kategorii Senior pořádáme postupová krajská kola, jejichž vítězové již nějaké ceny dostávají.

 5. V jakých dalších státech soutěž probíhá?

Odpověď: Mezinárodní stránky soutěže

6. Soutěžil jsem, ale v oficiálních výsledcích soutěže jsem se neocitl. Proč?

Odpověď: Systém naší soutěže v podstatě umožňuje zúčastnit se každému, kdo zná kód školy. Sám od sebe nedokáže vyloučit neoprávněné soutěžící. Může jím být i některý učitel nebo rodič; některý žák by mohl chtít vyplňovat test třeba dvakrát. Proto musí po skončení soutěžení školní koordinátor zkontrolovat všechny soutěžící své školy a vyškrtnout ze seznamu ty, kteří tam nepatří (třeba pana ředitele nebo snaživce, který švindloval).

  • Pokud školní koordinátor tuto svoji povinnost nesplní a soutěžící nezkontroluje, nemůžeme jeho školu zařadit do oficiálních výsledků. Pak je možné, že se v dané kategorii z vaší školy v seznamech neobjeví nikdo.
  • Pokud tvoji spolužáci v seznamech jsou a ty ne, zeptej se svého školního koordinátora.

Výhodou tohoto způsobu registrace soutěžících naopak je, že učitelům odpadá zdlouhavé vkládání jmen žáků, kteří by se předem museli k soutěži přihlásit (jsou školy, kde soutěží přes 400 žáků...).

Do této věci vstupuje problematika ochrany osobních údajů GDPR, což znemožňuje u mladších soutěžících sestavovat celostátní pořadí.