1. Jak registrovat školu do soutěže?
Odpověď: Rozlišujme, jestli škola již v minulosti soutěžila, nebo se hlásí poprvé.
Pokud již v minulosti škola soutěžila, pak se školní koordinátor přihlásí (na stránce vpravo) a potvrdí účast v tomto ročníku.
Pokud bude škola soutěžit poprvé, je třeba, aby se registrovala - podle pokynů v nabídce Jak se přihlásit do soutěže (nahoře). A také je potřeba, aby si bedlivě pročetla pravidla soutěžení a instrukce, jak soutěž zorganizovat.
2. Jak otestovat prohlížeč, zda v něm poběží soutěžní aplikace?
Odpověď: Spusťte si archiv testů z loňska. Pro vyzkoušení normální funkčnosti zkuste prakticky libovolný test.
Pokud se některé obrázky nebo prvky testu nenačtou správně nebo celé, zkuste znovu načíst celou stránku pomocí Ctrl + F5. Je možné, že v paměti počítače z minulého prohlížení testu zůstaly staré komponenty stránky, které se tímto nahradí novějšími.
Protože pro některé interaktivní úlohy používáme přejaté moduly ze zahraničí, využívající novější funkce HTML5, může se stát, že některé starší verze prohlížečů je nezobrazí správně.
3. Soutěží se o nějaké ceny?
Odpověď: Hlavním smyslem soutěže je vyzkoušet si své vědomosti bojovného ducha a ulovit bobříka. Úspěšný řešitel si může stáhnout a vytisknout diplom, v němž je napsáno, že je úspěšným řešitelem.
Nemá velkého smyslu porovnávat soutěžící mezi školami, protože na každé z nich se informatika učí jiným způsobem. Větší význam má porovnání výsledků třeba v rámci třídy nebo školy.
V nejstarší kategorii Senior pořádáme postupová krajská kola, jejichž vítězové již nějaké ceny dostávají.
4. V jakých dalších státech soutěž probíhá?
Odpověď: Mezinárodní stránky soutěže
5. Proč zjišťujete u soutěžících pohlaví?
Odpověď: Ryze z gramatických důvodů. Týká se automatického tisku diplomů: náš software musí vědět, jestli má napsat, že nějaká osoba získal nebo získala (protože v některých kategoriích soutěží dvojice, může tam být i tvar získali nebo získaly) určitý počet bodů. Na rozdíl od třeba angličtiny, čeština je taková. U osob s volbou "nechci uvádět své pohlaví" by náš software nevěděl, zda napsat koncovku mužskou nebo ženskou, a nemůžeme nenapsat žádnou.
Jsme soutěž registrovaná Ministerstvem školství ČR a musíme také ctít jeho pravidla a zákony České republiky. Diplomy jsou oficiální dokumenty, musí tedy být psány správnou češtinou. Nejde tedy z naší strany o cílené nadbytečné zjišťování osobních údajů či o záměrnou diskriminaci nebinárních osob.
V loňském roce jsme byli terčem útoků některých studentů, když jsme se ptali na pohlaví slovy muž/žena (s tím, že tam podle nich nebyl prostor pro vyjádření osob jiného genderu). Změnili jsme to tedy na jednoznačné jsem/nejsem dívka - každý se může rozhodnout, do které skupiny patří.
Malým dětem může učitel místo složitostí mnoha genderových orientací vysvětlit třeba, že dáváme přednost dívkám, protože jsme galantní, a proto je jmenujeme jako první.
6. Soutěžil jsem, ale v oficiálních výsledcích soutěže jsem se neocitl. Proč?
Odpověď: Máme dva druhy soutěžících - oficiální (kteří poskytnou své osobní údaje) a anonymní, soutěžící pod přezdívkou nebo pod jménem, o kterém nevíme, zda je pravé. Oficiální soutěžící ve starších kategoriích získávají celostátní pořadí a při dostatečně kvalitním výkonu se objeví ve výsledkových listinách nejlepších. O tom, kdo ze soutěžících školy nakonec je či není oficiální, rozhoduje školní koordinátor. Pokud tedy nejsi v oficiálním pořadí a Tvoji spolužáci ano, ptej se školního koordinátora soutěže.
V mladších kategoriích nevytváříme celostátní pořadí, protože kvůli pravidlům DGPR a věku soutěžících bychom museli mít povolení všech rodičů k nakládání s osobními údaji - nestačí ten dokument, který žáci podepisují škole.
7. Jeden koordinátor na škole nestíhá vše zkontrolovat. Může mít škola více koordinátorů?
Odpověď: Účet školního koordinátora je spojen s kontaktním e-mailem a přístupem k datům žáků školy. Pokud si na škole důvěřujete, může koordinátor poskytnout přístupové heslo kolegům, aby autorizovali své žáky (aby se na koordinátorství spolupodíleli). V případě sdílení koordinátorského účtu je ovšem potřeba ohlídat, aby někdo potvrdil hotovou autorizaci žáků po soutěži.
Teoreticky je možné možné školu "rozdělit" na dvě a mít dva nezávislé koordinátory. Má to ovšem rizika: nepůjde spojit žáky zase do jednoho celku nebo získat přehledné výsledky za celou školu. Toto dělení může mít smysl, pokud je škola současně gymnáziem a střední odbornou školou - rozdělit ji po oborech nebo u velkých základních škol rozdělit podle věkových kategorií 1. a 2. stupně. Vždy doporučujeme tento krok konzultovat s organizátory soutěže.